Zmiana operatora komórkowego bez straty numeru

Podczas świadczenia usług abonamentowych podejmujemy się analizy konkurencji, bądź dostajemy bodźce od operatorów. Stara oferta może nam jak najbardziej odpowiadać, często konsultanci przed możliwością przedłużenia umowy proponują różnego rodzaju bonusy, czasem traktowanie abonenta to kpina. Zatem najczęściej wtedy jesteśmy szarpani na smyczy i zastanawiamy się nad zmianą dostawcy usług. Od jakiegoś czasu można przejść do innego operatora sieci telefonii komórkowej, nie tracąc przy tym swojego numeru. Ważnym jest przejść do innego operatora, a nie odstąpić od umowy u operatora macierzystego. Miałem okazję przechodzić ten proces, a że jestem pedantem wypytałem o wszystkie szczegóły i sytuacje krytyczne, zatem podzielę się wiedzą, którą zgromadziłem na temat tej materii. Żeby nikomu się nie zdarzyło popełnić idiotycznego błędu. Potencjalne błędy oznaczyłem na czerwono, kroki pogrubiłem, a istotne rzeczy podkreśliłem.

1. Rejestracja numeru telefonu

W momencie, gdy nie jesteśmy użytkownikami abonamentowymi lub tzw. mix, nie jesteśmy automatycznie właścicielami numeru telefonu. Karty pre-paid (na doładowania na czas nieokreślony) nie wiążą klienta w żaden sposób z operatorem – możemy taką kartę wyrzucić w każdej chwili.

Jeżeli jesteśmy użytkownikami abonamentu, bądź mixa, problem mamy z głowy. W przypadku kart pre-paid’owych, możemy za darmo zarejestrować numer telefonu na nasze nazwisko. Robimy to ostrożnie, bowiem właściciel numeru musi mieć zdolność abonamentową u operatora, do którego przejść. Tj. mieć stałe źródło dochodów lub okazać legitymację studencką. Jeżeli nie masz płynności finansowej, najlepiej zarejestrować numer na rodziców.

2. Aktualizacja danych osobowych u swojego operatora

Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać klient (Ty) to aktualizacja danych osobowych u operatora macierzystego(który w tej chwili świadczy Ci usługi). Najczęstszą przyczyną nieaktualnych danych osobowych jest zmiana miejsca zamieszkania, aktualizacja dowodu osobistego, który wygasł, zgubiliśmy, zniszczył się, etc. W każdym z tych przypadków ulega co najmniej numer i seria dowodu osobistego, o czym koniecznie trzeba poinformować swojego operatora przed podjęciem procedury migracji. Jeżeli jesteś święcie przekonany, że nie nastąpiła zmiana danych w dowodzie – i tak pro forma idź je zaktualizować, nic Cię to nie kosztuje, a zaoszczędzisz stresu i utwierdzisz się w przekonaniu, że wszystko będzie ok.

Proces aktualizacji danych trwa do 24 godzin. Zazwyczaj aktualizacja następuje od razu, ale inni operatorzy, którzy mają wgląd do globalnej bazy, zmiany zaobserwują za maksymalnie 24 godziny. Warto mieć na uwadze te opóźnienie, przed podjęciem kolejnego kroku.

3. Podpisanie umowy

Ważnym jest, żeby nie wypowiadać umowy operatorowi macierzystemu! Tracimy wówczas prawo do swojego numeru telefonu. Umowę “wypowiada” nowy operator, a raczej prosi o przepisanie numeru wraz z końcem świadczonych usług. Idziesz zatem do nowego operatora! U nowego operatora otrzymasz dwa dokumenty: umowę abonamentową oraz pełnomocnictwo wobec wykonanie czynności prawnych dotyczących Twojego numeru telefonu, którego jesteś właścicielem. W skrócie: przenosisz wszystkie obowiązki na nowego operatora. To Cię nic nie kosztuje, a nawet możesz otrzymać bonus, o który warto negocjować.

Kolejną istotną rzeczą jest to, że dane wpisane na nowej umowie i pełnomocnictwie muszą zgadzać się z danymi u starego operatora. W przeciwnym wypadku nowy użytkownik nie ma praw do przejęcia numeru, bo de facto nie jest w jego posiadaniu.

Jeżeli umowę u starego operatora masz podpisaną na rodzica/opiekuna, niech ta sama osoba podpiszę umowę u nowego operatora. Analogicznie: w przypadku karty pre-paid, jeżeli nie masz płynności finansowej, bądź nie jesteś studentem, zarejestruj numer na osobę, która spełnia wymagania, a następnie idź z nią do nowego operatora.

Po całym procesie można (nie trzeba) w każdej chwili wykonać cesję umowy – zmianę danych osobowych wobec której jest ona świadczona. Usługa ta jest bezpłatna, ale czasochłonna, na szczęście nas proszą tylko o zapłacenie pierwszej faktury (choć jedna musi być zapłacona “za kadencji” starego abonenta), a następnie o skan dowodu osobistego. Kolejna faktura przyjdzie już na nowego abonenta.

4. Uregulowanie faktur za ostatnie miesiące u starego operatora

Bez bałaganu, bo mogą nagle wyłączyć nam nowy abonament. Oczywista oczywistość.

Mam nadzieję, że przybliżyłem temat osobom, które biorą pod uwagę zmianę operatora, bądź mieli niewystarczającą wiedzę na temat migracji. Leave feedback if u like it.