Wylądował statek kosmiczny? To nowa siedziba Apple

BĘDZIE W NIEJ PRACOWAĆ 12 TYS. OSÓB – To będzie najlepszy budynek biurowy na świecie – tak Steve Jobs mówi o nowej siedzibie Apple, którą chce zbudować w kalifornijskim Cupertino. Sensację wzbudza jego kształt – wygląda jak okrągły statek kosmiczny. A także wielkość – ma w nim pracować 12 tys. osób. Biurowiec będzie zasilany przez gaz ziemny i inne źródła energii odnawialnej, a w razie potrzeby ma zapewnić zasilanie awaryjne całemu miastu.

– Apple rośnie jak na drożdżach. To jasne, że musimy zbudować nową siedzibę – powiedział podczas posiedzenia rady miasta Cupertino w Kalifornii Steve Jobs, prezes Apple. Prezentował tam projekt nowego biurowca, by uzyskać zgodę miasta na jego budowę.

Budynek stanie w pobliżu obecnego kampusu firmy przy Infinite Loop Drive, gdzie pracuje prawie 3 tys. ludzi, a w wynajmowanych w okolicy biurach jest zatrudnionych blisko cztery razy tyle. Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja dla tak dużej korporacji. Nowy budynek ma pomieścić 12 tys. pracowników.

– Siedziby korporacji z wieloma budynkami są nudne, chcemy zrobić coś lepszego. To będzie najlepszy biurowiec na świecie, na którym studenci będą się uczyć architektury. Będą przyjeżdżać go oglądać, bo ten budynek będzie tak dobry – mówi Jobs.

Okrąg ze ścianami ze szkła

Sensację wzbudza jego kształt. To wielki okrąg ze szkła z dziedzińcem, w którym będzie ogród. Ma mieć cztery piętra i stanąć na 60-hektarowej działce, którą Apple podobno kupiło za 300 mln dolarów.

– To niesamowity budynek. Wygląda tak, jakby na ziemi wylądował statek kosmiczny. Nie ma w nim ani jednego prostego kawałka szkła. Wszystko jest zakrzywione. Nie jest to najtańszy sposób na wybudowanie czegokolwiek. Wykorzystaliśmy doświadczenie z budowy naszych sklepów na całym świecie i wiemy jak stworzyć największe na świecie kawałki szkła dla celów architektonicznych – prezes Apple zachwala unikalny projekt.

Nowa inwestycja ma całkowicie odmienić okolicę. Obecnie tylko ok. 20 proc. działki jest przeznaczone na tereny zielone. W projekcie Apple ta wielkość ma wynieść aż 80 proc. Ma to być możliwe dzięki przeniesieniu pod ziemię większości z istniejących na tej nieruchomości asfaltowych parkingów i wybudowaniu jednego, mającego cztery poziomy. Projekt przewiduje także dwukrotne zwiększenie liczby drzew do ponad 6 tys., w tym odtworzenie dawnych sadów morelowych.

Zasilanie dla miasta

Planowana jest również budowa kompleksu mającego uniezależnić nowy budynek od dostaw energii, przy wykorzystaniu gazu naturalnego i innych alternatywnych metod zasilania. W razie potrzeby może to być zasilanie awaryjne dla całego miasta.

Na terenie nowego kampusu ma się także znaleźć miejsce dla budynków badawczo-rozwojowych, audytorium, kafeterii zdolnej obsłużyć 3 tys. osób naraz, oraz dla centrum fitness.

Budowa ma się rozpocząć w 2012 roku, a trzy lata później budynek oddany zostanie do użytku.