"As long as they are going to steal it, we want them to steal ours. They'll get sort of addicted, and then we'll somehow figure out how to collect sometime in the next decade."
-- Bill Gates

20 lat Windows 3.1!

Windows 3.1 został wydany dokładnie 20 lat temu. Nie był jednak pełnoprawnym systemem operacyjnym. Pełnił rolę nakładki interfejsu na system MS-DOS.

Windows 3.1 to była pierwsza edycja Okienek, która odniosła prawdziwy sukces. W przeciągu pierwszych dwóch miesięcy od dnia premiery sprzedano trzy miliony kopii. To był też pierwszy Windows, który nie był kompatybilny z procesorami pracującymi w trybie real mode. Oznaczało to, że wymagał procesora 286, by móc się uruchomić, a 386 lub nowszego, by móc w pełni funkcjonować.

Windows 3.1 pamiętamy za Menadżer programów i Menadżer plików. Dziś oba te rozwiązania zastępuje Eksplorator Windows. To był też pierwszy system Microsoftu obsługujący czcionki TrueType, opracowane wspólnie z firmą Apple. To też pierwszy Windows, w którym pojawił się Rejestr Windows, Panel Sterowania, OLE oraz… kultowa gra Saper.

Ręka do góry kto pamięta te czasy…


Źródło: Chip.pl